game internet mobile technologie

Podsumowanie wszystkich plotek z ostatniego tygodnia na temat nowości Apple

Plotek, domysłów i przecieków było przez ostatnie miesiące pełno. Za chwile rozpoczyna się WWDC 2013 i będzie można zweryfikować. Ja ze swojej strony przygotowałem małe, subiektywne zestawienie chyba obejmujące wszystkie oczekiwania. W nawiasach podaje prawdopodobieństwo zaprezentowania dziś wieczorem (19:00 naszego czasu) oczekiwanych nowości, podczas keynote WWDC.

Najwięcej podgrzały atmosferę wypowiedzi dwu osób – Tima Coocka który podczas konferencji D11 bardzo mgliście, wymijająco i niechętnie odpowiadał na pytania o planach, gdzieniegdzie mówiąc że coś jest w kręgu zainteresowań. Tim równie wymijająco wypowiadał się przed komisją senacką opowiadając praktycznie to samo. Oraz wypowiedź Steva Wozniaka że Apple przygotowało coś zupełnie nowego (oczywiście „extra”).

Ciekawe w ilu punktach się pomylę. A więc zaczynamy wyliczankę na początek software potem hardware.

iOS 7 (100%)

A może raczej po prostu „7″, to jest pewna wiadomość że zostanie zaprezentowany. Natomiast spekulacje (i zakłady) wciąż trwają co do tego czy będzie to flat design czy nie (pokusiliśmy się 2 tygodnie temu nawet o własną wizualizację).

OS X (100%)

Na pewno zostaną zaprezentowane jakieś nowości na temat systemu OS X. Tu też pozwalamy sobie gdybać nad zmianą nazwy na „X”. Jakie, nie do końca wiem i przypuszczam. Mogę strzelać że będą to funkcje lepiej integrujące system z wszelkimi urządzeniami z „i” na początku. Może zostanie zaprezentowana nowa wersja systemu … ale raczej jako zapowiedź np jesiennej premiery.

AirDrop w iOS (55%)

Przesyłanie plików między makiem a iPhone czy iPadem jest tragiczne. Co chwila testuje jakieś narzędzia, lecz żadne nie działa tak jak bym chciał (stabilnie i prosto). Apple posiada własną chmurę która do tego nadaje się znakomicie – czemu jej mieli by nie wykorzystać? Posiada też technologie która sprawdza się świetnie przy transferze plików pomiędzy makami, więc może … Dowiedz się więcej o naszych przewidywaniach.

iRadio (60%)

W dniu wczorajszym pisaliśmy o możliwości uruchomienia streamingu, co wydaje się prawdopodobne, acz niekoniecznie podczas dzisiejszego keynote. Problemem może się okazać wielka niewiadoma dotycząca umowy z Sony Music. Brak tego gracza znacząco by zmniejszył atrakcyjność nowej usługi od Apple.

iMessages/Facetime (5%)

Plotka głosi że oba programy zostaną połączone i że Apple zaoferuje swoim klientom coś na kształt spójnego, jednolitego i prostego komunikatora. Było by fajnie.

iPad 5 (80%)

W tym wypadku wycieków jest dość dużo, wyciekły zdjęcia nowych elementów iPada. Producent akcesoriów (Gumdrop) chwili się i rozsyła nowe pokrowce, a i leżące obok siebie iPad i iPad mini wyglądają jakoś tak niepokojąco różnie. Stawiam na tą „nowość”.

New Mac Pro (85%)

Dość dawno użytkownicy profesjonalni nie doczekali się czegoś dla nich. Zaniedbywanie tej grupy, na której Apple wybiło się, jest z punktu finansowego jak najbardziej spodziewane – zbyt mała grupa aby specjalnie dla niej tworzyć urządzenia. Lecz nie wydaje mi się żeby firma chciała porzucić swoich najwierniejszych fanów … którzy mogli by zrobić wiele złego przesiadając się na sprzęt i oprogramowanie innych firm. Wspomniałem we wcześniejszym wpisie w którym opisałem najprawdopodobniejsze premiery, oraz w dzisiejszej plotce/przecieku zdjęcia nowego maca.

New Macbook Air (85%)

Stawiam że zostaną zaprezentowane nowe MacBooki Air, zapowiada się że otrzymają nowe procesory Haswell od Intela, podwójny mikrofon oraz kartę sieciową obsługującą standard 802.11ac.

Macbook Pro (20%)

Wersja pro doczeka się również aktualizacji – lecz moim zdaniem nie w tej chwili. Najpewniej będzie to niezbyt głośna zmiana w konfiguracji w najbliższych miesiącach. Macbook z Retiną jest za młodą konstrukcją aby go przebudowywać kompletnie a Macbok Pro klasyczny raczej będzie powoli grzebany, znając politykę firmy. A jeśli utrzyma się jeszcze np rok to aktualizacja procesora zostanie ogłoszona po takiej samej zmianie w komputerach z Retiną.

AirPort / Time Capsule (60%)

Tu w związku z wprowadzeniem Macbook Air z kartą obsługującą sieć 802.11ac prawdopodobnie pojawią się nowe linie AirPortów czy Time Capsule.

iWatch (15%)

Nasze gdybania na ten temat też dziś się pojawiły i piszemy o mitycznym zegarku od Apple. Jednak moim zdaniem mało prawdopodobne aby podczas dzisiejszej konferencji urządzenie zostało zaprezentowane. Najwcześniej zapowiedzi spodziewałbym się na jesieni (jeśli Apple w ogóle się zdecyduje na seryjną produkcję).

iTV (5%)

Oj temat rozgrzewa umysły, jak świetny musiałby być telewizor od Apple. Wyobrażam sobie 60 cali na ścianie naszych marnych chałupek po 50 metrów kwadratowych. Ale nie naśmiewając się już, rozpatrzyliśmy w poprzednim wpisie wszelkie możliwości, dla mnie to najmniej prawdopodobny gadżet pokazany wieczorem.

Michał Galubiński / 10 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus