game internet mobile technologie

LG nie chce Androida

Kolejna firm odwraca się od Androida. Kim Won, wiceprezes LG Mobile Europe stwierdził że Nexus 4 jest pierwszym i ostatnim urządzeniem firmy LG opartym na systemie od Google. Zapowiedzi władz koncernu wydawać się mogą dziwne, patrząc na sukces Nexusa i przychylne opinie ekspertów.

Diarchia Apple’a i Google’a nie jest zdrowa dla rynku [...] LG skupi się na promowaniu innych platform na rynku
Kim Won

Ze słów przedstawiciela LG można dowiedzieć się że firma nie planuje również przygotowywać własnego systemu. Wnioskować można że już trwają rozmowy nad wdrożeniem do przyszłych modeli jednego z 3 nowych systemów debiutujących na rynku – Firefox OS, Ubuntu lub Tizena.

Nexus-4

Krok jest o tyle zastanawiający że na pierwszy rzut oka z punktu biznesowego jest nieopłacalny. Trzeba by zacząć gdybać nad innymi krokami LG, które może chcieć ugryźć kawałek tortu na którym zarabia Google, albo zmierza do jakiego aliansu strategicznego.

Problemem który może spowodować takie działanie, jest brak ekosystemów naokoło nowych OSów mobilnych. Brak oprogramowania w obecnej chwili, odstraszy zaawansowanych użytkowników a brak użytkowników nie zachęci developerów do pisania oprogramowania.

Co do wyboru systemu najlepszy byłby chyba Ubuntu, pierwsze testy Firefox OS pokazują że system jest toporny, a koncepcja oparcia go na HTML5 nie do końca jest najlepszą drogą. Tizen natomiast powinien odpadać ze względu na stojące za nim firmy (Samsung i Microsoft) jakby nie patrzeć – konkurenci LG.

Jest jeszcze trzecia droga – LG, niczym Nokia może postawić na Windows Phone … co nie było by krokiem głupim. Ekosystem jest rozwinięty w pewnym stopniu, a system jest coraz przychylniej przyjmowany i mimo pokpiwań konkurencji umacnia się na 3 pozycji.

Na pewno z ciekawością będziemy się przyglądać kolejnym krokom firmy.

Michał Galubiński / 1 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus