game internet mobile technologie

iOS7

Wielki zawód i spory zachwyt przetoczyły się przez internet. Od skrajnych negatywnych opinii po pianie bezkrytycznych fanów. Przyznam się że aż wyłączyłem Facebooka i postanowiłem nie zalewać w tej chwili walla kolejną opinią tylko na spokojnie spisać wrażenia a następnie we wtorek je ocenzurować i poprawić.

ios7_1

Zacznę od ciekawostki – to że zdjęcie będzie się ruszać w tle powiedziałem przed prezentacją (mam świadka). I powiem że sporo nowych funkcji mi się podoba albo nawet bardzo podoba. Są też ikony które kompletnie rozwaliły całą prezentację – są koszmarne, i mimo że wiele osób następnego dnia łagodzi swoje komentarze ja będę obstawał że są źle zaprojektowane.

To co mnie całkowicie zawiodło a nawet powaliło to wygląd niektórych elementów oraz dość dużo niespójności której nie doświadczaliśmy w poprzednich wersjach. System wizualnie wydaje się niedopracowany … choć może lepsze słowo to „niedojrzały”. W jednym miejscu jest cukierkowy i tęczowy jak bański mydlane a w drugim prosty, płaski i jednokolorowy.

ios7

Ciekawe że wiele osób wizualizujących ewentialne zmiany było bardzo blisko realizacji, mnie się też udało zbliżyć swoim projektem. Zapytałem się na gorąco dwie osoby o swoje wrażenie po prezentacji:

Po pierwsze, jestem zdziwiona, ze znowu tyle plotek i przecieków sie potwierdziło. Po drugie, nie jestem zaskoczona, ze pojawił sie flat. Dla mnie to było oczywiste! Tak przewidywalne! Z samej prezentacji podobało mi sie działanie pokazywanych aplikacji, UI i animacje – bardzo fajne. Ale ikony aplikacji – brzydkie! IOS wyzbywa sie swojego dotychczasowego, unikalnego charakteru. Niemniej jestem rozczarowana ze iOS 7 to taki sprytny mix z Windows Phone i Androida.
Monika Mikowska

Niekonsekwentny, infantylny, może nawet dziecinny w formie. Do tego stanowi hybrydę 3 systemów, w złym słowa znaczeniu. Apple goni konkurencję, nie będąc już w stanie zaproponować słynnego „one more thing”. Dobitny przykład to aplikacja Game Center. Nie ma co gadać, to jest masakra. Pewne elementy stylistyczne, które dobrze prezentują się w kontrze (i stąd są znane) pozmieniano na pozytyw tylko dlatego, żeby nie wyglądało to identycznie, jak w Win.
Adam Jesionkiewicz

Całość jednak powoduje że chce się go mieć, i tak jak większość i ja powoli otrząsając się po Keynote przychylniej się patrze na całość. Wiele elementów zostało zmniejszonych co daje większą przestrzeń roboczą. Uproszczenia są fajne wizualnie a ich funkcjonalność i intuicyjność się nie zmniejszyły. To duży plus i spora sztuka. Flat design też się sprawdza w przypadku interface, Jonatan Ive (pomimo porażki z ikonami i niespójnością) pokazał w wielu miejscach klasę.

apple-unveils-ios-7-1

Z nowości trzeba wymienić:

Multitasking – z prawdziwego zdarzenia
Fotografie – zmiana zarządzania na lepsze, możliwość dzielenia się
Game Center – przeprojektowany całkowicie
Control Center – najpotrzebniejsze funkcje pod jednym gestem
Safari – nowy interfejs pełnoekranowy, nowy wygląd zakładek
Air Drop – dzielenie się treściami pomiędzy urządzeniami Apple
App Store – automatyczna aktualizacja aplikacji
iTunes Radio – streaming muzyki za darmo
Instalacja iOS jako systemu samochodowego

Wydaje mi się że do pełnej satysfakcji zabrakło kogoś kto to wszystko ogarnąłby – osoby takiej jak Jobs która do każdego pixela się przypieprza do chwili kiedy sam jest usatysfakcjonowany albo przekonany przez wykonawcę do jego słuszności. Rewolucje zawsze wywołują falę krytyki, iOS 7 jest rewolucją … jest końcem pewnej epoki w której Apple mogło odcinać kupony po schedzie jaką zostawił były Dyrektor Generalny. Teraz trzeba poczekać na opadnięcie emocji i zobaczyć jak zagłosują portfelami konsumenci i co zrobi konkurencja.

Michał Galubiński / 11 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus