game internet mobile technologie

Gry przenoszą się na urządzenia mobilne

Wielu analitykow przewiduje że gry jakie znamy w dniu dzisiejszym w niedługim czasie znikna. Pudełka, płyty, komputery czy konsole znikną z naszego życia. Za to grać będziemy na telefonach i tabletach. Wielu zaawansowanych użytkowników nie nie potrafi sobie tego wyobrazić … ale nie są oni już celem firm developerskich.

Powodem takiego stanunrzeczy ma być dynamika wzrostu w branży. W roku 2012 dynamika wzrostu rynku gier wynosiła 8 procent w stosunku do roku poprzedniego. W tym samym roku dynamika gier mobilnych wyniosła 32%.

W 2012 roku gracze na całym świecie wydali 9 mld dol. na zakup gier na urządzenia mobilne. To o 32 proc. więcej niż w poprzednim roku. Dodatkowo dynamika rozwoju rynku w najbliższych latach ma utrzymać się na podobnym poziomie.
Forbs

Szacuje się że koszt wyprodukowania zaawansowanej gry pudełkowej oscyluje w granicach 100 milionów dolarów. W wypadku gry na system iOS to koszt pół miliona. To, plus dynamika wzrostu spowoduje że autorzy gier przeniosą się na platformy mobilne.

ios-game

Gier na konsole i komputery z czasem będzie wydawanych coraz mniej. W takim wypadku ruch Microsoftu z konsolą Xbox One wydaje się dużo bardziej logiczny. Co nie zmienia faktu że jakość rozrywki jest nieporównywalnie gorsza na mobilkach. Z jednej strony urządzenia mobilne będą coraz mocniejsze, z drugiej jednak ich wielkość i mobilność powoduje że będą to zawsze rozwiązania stawiające na kompromis.

Michał Galubiński / 31 maja 2013

blog comments powered by Disqus