game internet mobile technologie

Gdybania na temat flat UI w iOS 7

Trochę ponad 2 tygodnie do WWDC, a więc czas na plotki, przecieki i wróżenie z fusów. Jedną z najczęściej wymienianych nowości/zmian mających zaskoczyć (sic!) użytkowników produktów Apple jest zmiana interface nowego systemu iOS na płaski – flat design. Zaskoczeniem moim zdaniem będzie, jeśli Apple nie zdecyduje się w tej wersji systemu na wprowadzenie rewolucji. Zdania są jednak podzielone, mniej więcej po połowie. Parę osób nawet przyjęło zakłady że taka zmiana nie nastąpi. Szczerze mówiąc liczę że co najmniej jedna zacna butelcyna wzbogaci moją kolekcję.

Dziś pojawiły się wycieki informacji z Cupertino o wyglądzie iOS 7. W nowej odsłonie, podobno zobaczymy poza płaskim interfejsem kompletnie zmienione aplikacje. Każda z nowych wersji ma mieć jedynie 3 kolory – czarny, biały oraz jeden kolor wyróżniający konkretną aplikację. Spróbowaliśmy zwizualizować jak mogło by to wyglądać dla kilku aplikacji preinstalowanych na iPhone.

iPhone2-square

Założeniem wizualizacji było jedynie spłaszczenie interface bez zmian funkcjonalnych oraz układu w samych aplikacjach. Z takich prób obronna ręką wychodzą proste aplikacje jak notatnik czy pogoda. Za to samo spłaszczenie bardziej skomplikowanych programów, znacznie pogarsza jakość np kalendarza, aparatu czy sklepu.

Jony Ive po przejęciu kierownictwa, po odejściu Scotta Forstalla, nad działem zajmującym się interface od razu zapowiedział że firma odchodzi od skeumorfizmu. Scott był wręcz wyznawcą tego kierunku rozwoju co spowodowało że obecnie iOS jest najbardziej skostniałym systemem mobilnym na rynku. Plotki głoszą że powodem odejścia są jeszcze 2 kwiestie – wybujałe ego oraz porażka map systemowych które ewidentnie zostały za wcześnie udostępnione. Prawda zapewne leży po środku ale decyzja wydaje się słuszna. Tylko czy Ive poradzi sobie z interfejsem?

Trzeba pamiętać że użytkownicy iPhonów i iPadów są przyzwyczajeni do pewnego, konsekwentnego wyglądu ich aplikacji. To że ja, czy część osób śledzących trendy w projektowaniu oczekuje takich zmian, wcale nie znaczy że większość właścicieli urządzeń ma podobne zdanie. Rewolucja i wyglądu i działania programów dostarczanych przez Apple może zostać bardzo negatywnie przyjęte. A głosów nieprzychylnych po śmierci Steva Jobsa słychać coraz więcej. Z drugiej strony, Apple nigdy nie cofało się przed rewolucją a zmiana może korzystnie wpłynąć na sprzedaż i dotarcie do nowych użytkowników.

Moim zdaniem pytaniem jest obecnie jedynie w jakim stopniu system i same aplikacje zostaną zrewolucjonizowane, a nie czy zostaną spłaszczone. Powyższy przykład pokazuje że samo spłaszczenie aplikacji nie jest samo w sobie atrakcyjne. Aplikacje i system iOS coś tracą, brak tej seksowności oraz co ważniejsze odmienności od konkurentów.

A sama konferencja WWDC pokaże czy firma pod rządami Cooka potrafi sobie poradzić z rozwojem i czy podoła oczekiwaniom klientów.

Od śmierci założyciela niestety żadną innowacyjnością nas nie zaskoczyli, mam wrażenie że to spotkanie będzie przełomowe – albo idą do przodu albo spora część zafascynowanych użytkowników odwróci się od firmy i pozostaną tylko fani. Z tym że Steva już niestety nie ściągną z powrotem do firmy.

Keynote Apple odbędzie się 10 czerwca o 10:00 rano PT, w Polsce godzinie 19:00.

Michał Galubiński / 24 maja 2013

blog comments powered by Disqus