game internet mobile technologie

28 fotografów Chicago Sun Times straciło pracę przez iPhone

W zeszłym tygodniu prawie 30 zawodowych fotografów straciło pracę w Chicago Sun Times. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie dwa fakty – zwolniono w gazecie wszystkich fotografów, oraz że dziennikarzom rozdano iPhone z poleceniem wykonywania zdjęć na potrzeby gazety samodzielnie.

Redakcja twierdzi że krok ten podyktowany jest podobno chęcią przestawienia się w stronę mediów multimedialnych. Ciężko jednak aby zwolnienie spowodowało większą „multimedializację”. Niby dziennikarze nie mający doświadczenia a i często gustu mają robić zdjęcia bliższe oczekiwaniom czytelników.

W najbliższym czasie będziemy pracować ze wszystkimi dziennikarzami by przeszkolić ich oraz wyposażyć najlepiej jak to jest możliwe do przygotowywania treści jakich potrzebujemy

Cięcia nawet nie ominęły laureata nagrody Pulitzera Johna H. White’a. Co pokazuje determinację właścicieli.

Naszym zdaniem jest to krok mający optymalizować koszty związane z prowadzeniem redakcji. W tym wypadku, osoby decyzyjne mają nadzieję że dziennikarze przejmą obowiązki fotografów, a zmiana ta przyniesie osczędnośći. 30 etatów piechotą nie chodzi.

Ciekawe natomiast jest postanowienie użycia iPhona jako aparatu … wydaje się to również sposobem na optymalizację kosztów. W jednym telefon, aparat i jeszcze kilka rzeczy potrzebnych dziennikarzom.

Michał Galubiński / 4 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus